Nové vinařství Brestovitsa

Co mohou bulharská vína z vinařství Brestovitsa nabídnout?

Vinařství Brestovitsa se nachází nedaleko města Plovdiv, které je známé pod různými historickými názvy jako Philipopolis, Trimontium nebo Eumolpia. Je na vás, který z těchto názvů si vyberete. V každém případě jde o starobylé město s bohatou historií a tradicemi.

Plovdiv je především známé pro svou odrůdu Mavrud, která je považována za nejstarší odrůdu v Evropě. Existují však i další odrůdy v Bulharsku, které sahají až 3000 let zpět v čase.

Méně známá odrůda lehčího červeného bulharského vína, Pamid, která se podává chlazená jako bílé víno. Bílá odrůda Misket, která se řadí mezi muškátové odrůdy. Mezi zajímavé odrůdy patří také odrůda červeného vína Rubin. Vyšlechtěná v 50. letech minulého století v bulharsku ze Syrahu a Nebbiola.

Vinařství Brestovitsa jsme vybrali nejen kvůli jeho poloze v blízkosti města Plovdiv, které je známé svou původní produkcí odrůdy Mavrud, ale také kvůli jeho úspěchům v různých mezinárodních soutěžích. Hlavním důvodem však bylo zaměření vinařství na původní bulharské odrůdy, a to i ve spojení se světovými, jako jsou Merlot a Cabernet Sauvignon.

Etiketa bulharského vína Pamid Brestovitsa. Detail bulharského vína Brestovits Merlot a Mavrud Etiketa láhve bulharského víno Erigone Mavrud x Rubin.

Stylově se vinařství Brestovitsa řadí mezi vinařství Todoroff a Bessa Valley. To je také důvodem, proč jsme se rozhodli zařadit ho do naší nabídky, abychom měli vinařství, která nejlépe reprezentují bulharský styl výroby a odrůd.
S lehkým francouzským nádechem.

Vinařství se zaměřuje na dlouhodobé zrání vína přímo ve sklepě, než se dostane na trh. Obdobně jako vinařství Castra Rubra. Tento postup je u většiny vín výjimečný, a plusovými body jsou zde sklepmistři, kteří určují optimální okamžik, kdy je víno připravené reprezentovat vinařství. Celý tento postup je v dnešní době vzácný. Teda pokud nekoukáme na vina GrandCru z Bordeaux.

Samotná budova vinařství byla postavena ve 30. letech minulého století podle francouzského stylu, s betonovými nádržemi pro vinifikaci a zrání vína v dubových sudech, jak francouzských, tak bulharských.

Vína z vinařství Brestovitsa jsou určena pro ty, kteří mají rádi jak těžší vína, tak i lehčí varianty jako Pamid. Popřipadě rádí zkouší autochtoní/místní odrůdy.

Bulharské víno Maximinus Thrax Rubin a Cabernet SauvignonDetail bulharského vína Mavrud Maximinus Trax

Zajímavá je série Maximinus Thrax, která odkazuje na osobu Gaiuse Iuliuse Veruse Maximinuse, zkráceně známého jako Maximinus Thrax. Tento muž byl tráckým pastýřem, který se přes vojenskou službu vypracoval na krátké období tří let na římského císaře v letech 235 – 238 našeho letopočtu. Zajímavostí je, pokud někoho zajímá hledání mincí s detektorem kovů, stále se dají nalézt mince i v České republice s jeho podobiznou.

K vínům, vinařství Brestovitsa klikněte ZDE.

 

 

Košík